Δραστηριότητες Δ.Π.Θ: Κατάκτηση Δεύτερου Χάλκινου Μεταλλίου, της Πολυτεχνικής Σχολής του ΔΠΘ, σε Ολυμπιάδα Μαθηματικών 2010

Στη Φιλιππούπολη της Βουλγαρίας, διεξήχθη η 4η Μαθηματική Ολυμπιάδα για φοιτητές Ανωτάτων Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων της Νοτιανατολικής Ευρώπης (SEEMOUS 2010), South Eastern European Mathematical for University students with International Participation από 8-12 Μαρτίου. Η τριμελής αποστολή φοιτητών της Πολυτεχνικής Σχολής, με τον Υπεύθυνο Καθηγητή κ. Β. Παπαδόπουλο, διαγωνίσθηκε με φοιτητές Μαθηματικών Τμημάτων, Τμημάτων Πληροφορικής και Τμημάτων Πολυτεχνείων, της Ελλάδας και χωρών με μεγάλη παράδοση στα μαθηματικά. Στην εν λόγω διοργάνωση, ο φοιτητής του Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών, Adjenughhure Kingsley από τη Νιγηρία, ανέβασε την αποστολή του Δημοκριτείου Πανεπιστημίου Θράκης, στο βάθρο των νικητών, κατακτώντας χάλκινο μετάλλιο. Υπενθυμίζουμε την απόκτηση Χάλκινου Μεταλλίου, από τον φοιτητή του Τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών, Ιωάννη Σεϊτανίδη, στην 3η Μαθηματική Ολυμπιάδα στην Κύπρο. .